Okurka salátová

Okurka salátová

Třebaže okurka nepatří právě mezi tykve, náleží do stejné čeledi. Okurky pocházejí z Indie a od starověku se pěstují ve dvou základních typech: dlouhé, tenké a hladké (vyžadují skleník nebo pařeniště) a silné, s drsnou bradavičnatou slupkou, které se pěstují na volné půdě v poli. Jsou k dostání po celý rok, ať už čerstvé nebo naložené. Pojídají se syrové i vařené.

Další známou odrůdou jsou tzv. okurky nakládačky, které jsou průběžně pěstovány a sklízeny v normou daných rozměrech pro účely konzervování ve sladkokyselém nálevu – nejžádanější jsou ve velikosti 5-7 cm s průměrem do 25 mm. Salátové okurky slouží k přípravě čerstvých salátů a část produkce je zpracovávána mrazírensky. Okurka uložená ve spodní zásuvce chladničky vydrží čerstvá i několik dní.

NUTRIČNÍ HODNOTA:
Okurka salátová obsahuje 4% sušiny, 0,7% bílkovin,0,2% tuků, 2,7% cukrů( hlavně glukóza, fruktóza, sacharóza). Ve šťávě okurek je obsažen beta-karoten, B1,B2 a PP vitamíny, obsah kyseliny l-askorbovéje 110 mg. 1000 g/ -1 čerstvé hmoty. Okurky mají nízkou energetickou a výživovou hodnotu a jsou těžko stravitelné. Chuť dužiny okurky je jemně aromatická se sklonem k hořkosti.
POUŽITÍ V KUCHYNI:
V Indii se okurka přidává do osvěžujícího jogurtu, kterým se zjemňují pokrmy kořeněné kari. Ve Skandinávii přidávají do okurkového salátu kyselou smetanu a Francouzi ho zdobí osolenou šlehačkou. Okurka se může solit, přidávat do polévky a do omáčky (zejména s povařeným lososem) a do salátů. Osolením nastrouhaná okurka uvolní vodu, kterou můžeme případně před přidáním dresinku slít. Nakrájené okurky často konzumujeme v různých salátech. Okurky jsou také dobré na různých obložených chlebíčcích. Na středním Východě je oblíbené pojídat okurky zalité jogurtem s mátou jako delikátní studenou polévku. Okurky můžeme také oloupat, odstranit z nich semena, nastrouhat je a podusit 20 minut na másle a trošce vody. Změklé okurky zalijeme smetanou a podávámeje s rybami.V mixéru ušleháme jemné pyré z okurky, smetanového sýra, máty a vinného octa. V malém množství mírně se vařícího zeleninového vývaru rozpustíme želatinu. Směs vychladíme a zamícháme ji do zbytku vývaru. Želatinu a vývar přidáme k sýrovému pyré, okořeníme a rozmixujeme. Směs natvarovanou v misce dáme na 2 hodiny vychladit a potom ji vyklopíme na talíř na červené listy čekanky, obložíme na kolečka nakrájenou okurkou a navrch položíme větvičku máty.